Jahody
Taky patří mezi vaše nejoblíbenější ovoce?
Dozrávají obvykle od konce května do července, podle počasí a odrůdy. Vrcholná sezóna je ale vždy během června.
Jahody z hlediska tradiční čínské medicíny ☯️
Kategorie: Dřevo Osvěžující.
Chuť: sladká, kyselá
Povaha: osvěžující
Tropismus: Plíce, Slezina
Účinky: Pomáhají tlumit stoupající jang v Játrech, což se může projevit jako bolest hlavy, zarudnutí očí, nevolnost nebo třeba sklon k hněvivosti a výbušnosti.
Svou kyselkavou chutí vyhovují Dřevu a červená barva patří k Ohni.
Tím, že jsou Osvěžující, lehce ochlazují, i když nebudou studené z ledničky.
Tepelně upravené jahody, stejně jako ostatní osvěžující ovoce, dobře do těla doplňují tekutiny – jin – takže jsou výborné pokud máte suchou kůži, tendenci k suchosti sliznic, míváte návaly horka nebo noční pocení.
Z hlediska západní medicíny jsou jahody také dobrým zdrojem vitaminu C – na 100g mají stejně nebo i víc vitaminu C než citrusy. Kromě toho obsahují vitaminy A, B, E, antioxidanty a organické kyseliny.
Poznámky pod čarou:
Jahody jsou velmi vděčné ovoce v syrové i tepelně upravené podobě.
Syrové jsou výborné jen tak na chuť, na svačinku, na lívance či palačinky nebo do smoothies.
Tepelně upravené děláme nejčastěji jahody jako:
- rozvar z mražených jahod na lívance přes zimu
- celozrnné knedlíky z kynutého, krupicového nebo tvarohového těsta
- křehký koláč s ovocným pudingem
- třenou buchtu s jahodami
- jahodovou marmeládu nebo džem
Tipy na recepty:
JABLEČNÁ PŘESNÍDÁVKA S JAHODAMI
Přesnídávka z povařených a rozmixovaných jablek je takovou základní, jednoduchou a neškodnou verzí přesnídávek pro děti. Když ji ale ozvláštníte přídavkem čerstvých rozmixovaných jahod, je to úplně něco jiného. Jahody přesnídávku ochutí, jablka nejdou vůbec cítit, ale tvoří základní hmotu, která dětem doplňuje Slezinu, dodává čchi a tekutiny – jin – který dětem chybí a teprve si jej budují. Jin znamená i klid, takže hyperaktivním dětem by tato přesnídávka určitě prospěla.
Přesnídávku dělám velmi jednoduše: očistím ovoce, rozvařím, rozmixuji, naplním do skleniček a zavařím 20 minut na 80 stupňů Celsia.
KOLÁČ S PUDINGEM Z JAHOD
Očištěné jahody lehce rozmixuji a povařím se 3 lžícemi kukuřičného škrobu nebo odpovídajícím množstvím agaru. Naliji na podklad z křehkého těsta ze špaldové mouky (mouka : máslo : cukr = 3:2:1) a nechám zatuhnout.
Stejnou hmotu můžete použít i pro výrobu domácích gumových medvídků – ale hned spotřebovat:).
JAHODOVÝ KOKTEJL
Podle západních kritérií by se zdálo, že jahodový koktejl by mohl být dobrým „pokrmem“ na hubnutí – mléko, jahody, lžíce medu – proteiny, vápník, vitamin C, hodně zasytí a kalorická hodnota není tak vysoká, když se tam nedá moc cukru.
V čínské medicíně je ale opak pravdou. To co vadí, obzvlášť těm, kteří mají nadváhu nebo jsou obézní, je mléko. Obezita je totiž snad vždy spojena (nebo zapříčiněna) oslabenou Slezinou. A mléko je další ze 4 hlavních „zabijáků“ Sleziny. Mléko přináší do těla chlad a vlhkost, což jsou dva klimatické faktory, které Slezina nesnáší a které jí škodí. Po požití větší dávky koktejlu Vám velmi pravděpodobně bude chladněji, budete se cítit zahlenění, můžete se začít cítit unavení a zpomalení. U citlivých jedinců (s oslabenou Slezinou) se také může zhoršit trávení nebo stav pleti – vlhkost se projeví jako vyrážky s hnisavou složkou.
Takže jahodový koktejl si dát můžete, ale jen trochu, na chuť, lépe z mléka aspoň o pokojové teplotě a radši ne, když máte evidentní příznaky oslabené Sleziny.
Více o hubnutí s pomocí metod tradiční čínské medicíny nebo o hubnutí s využitím západních i východních pravidel + praktické kroky ke zvládnutí v dennodenním životě.
Více o stravování podle tradiční čínské medicíny.
Recepty na léto najdete v naší Ohnivé kuchařce.
Recepty na jaro najdete v naší Dřevěné kuchařce.
Recepty pro podporu Sleziny během celého roku v Kuchařce Země.