Maliny, ostružiny, černé maliny
Dozrává to moc rychle, abych je brala jen po jednom;). Černé maliny neboli ostružino-maliny bývají jako první začátkem července, pak se přidají maliny a klasické ostružiny dozrávají během srpna.
☯️ Maliny a ostružiny z hlediska čínské medicíny:
- jsou osvěžující – když si je dáte, lehce vás osvěží, i když nebudou studené
- mají sladkou a lehce kyselou chuť – černé maliny jsou spíš jen sladké, maliny kyselejší a ostružiny bývají nejkyselejší
- svou kyselkavou chutí prospívají Játrům
- maliny mají projímavý a močopudný účinek
- ostružiny stahují čchi dovnitř a pomáhají vytvářet tělesné tekutiny a krev
Poznámky pod čarou:
- hodně bobulek se sezobe jen tak, ale když zbudou, mají spoustu využití
- u nás nejoblíbenější:
- teplé (povařené z mrazáku během celého roku, nejradši ale na jaře) jako přeliv na celozrnné lívance
- smoothie – základ třeba jablko, mrkev, červená řepa nebo kombinace, maliny jako dochucení – smoothie osvěží a dodá energii na jaře a v létě, ale nesmí se to přehánět – stačí malá sklenička pro chuť, osvěžení a dodání vitaminů, ti, kteří mají oslabenou Slezinu (chutě na sladké, únava, průjmy, otoky) by si je měli úplně odpustit, protože by se příznaky mohly zhoršit
- rybízovo-malinová marmeláda (asi 2/3 odšťavněného bílého rybízu + 1/3 malin + 0,5kg cukru/1kg ovoce + 7g pektinu/1kg ovoce – rybíz dost želíruje, tak stačí míň pektinu, někdo nedává vůbec)
- celozrnný koláč s ovocem – křehké těsto jako korpus do formy a do něj po upečení vyliji rozvařené ovoce zahuštěné agarem – nejoblíbenější letní a jarní koláč – recept níže
- limonáda s čerstvými malinami, případně i mátou, bez ledu
- malinový sorbet – i když zmrzliny z hlediska tradiční čínské medicíny nejsou vhodné v podstatě nikdy – jsou příliš studené a oslabují naše vnitřní orgány
Recept z malin a ostružin:
Křehký koláč s ovocem
Z 300g špaldové mouky, 200g másla, 100g třtinového cukru a jednoho vajíčka vypracujeme křehké těsto – podobné, jako na linecké. Stejnoměrně jej rozmačkáme do kulaté koláčové formy vyložené pečícím papírem a pečeme asi 25 minut na 180 stupňů Celsia.
Než se koláč upeče, dáme do hrnce pod pokličku vařit asi 1kg ovoce, které můžeme dosladit třtinových cukrem. Pro zahuštění přidáme 10g agaru na 1kg ovoce, ještě chvíli povaříme a nalijeme do upečeného korpusu. Necháme ztuhnout a příjemné letní osvěžení je hotové.
Další letní a jarní recepty najdete v našich 5-ti prvkových kuchařkách: Dřevěná (jarní) kuchařka a Ohnivá (letní) kuchařka.
Více o principech stravování podle tradiční čínské medicíny se dozvíte v kurzech o stravování podle tradiční čínské medicíny – preventivním a léčebném.
Chcete hubnout? I zde se může hodit pohled tradiční čínské medicíny – pokud jste se s ním ještě nesetkali, může to být to, co vám chybí k úspěšnému hubnutí.