Okurky jako lék?

A proč ne? Z hlediska čínské medicíny má každá potravina specifický účinek na naše zdraví. Pokud danou potravinu použijete ve správnou chvíli, může i okurka působit jako lék. Každý způsob zpracování okurek působí na naše tělo jinak.

Každou potravinu nebo bylinku můžeme v čínské medicíně popsat několika vlastnostmi. Mezi ty základní se řadí povaha, chuť a tropismu. Povaha potraviny nám říká, jestli nás potravina ochladí, zahřeje nebo nezmění naši teplotu, je neutrální. Chutí je 5 základních, tak jak je znáte – kyselá, hořká, sladká, pikantní a slaná. A tropismus nám řekne, ke kterým orgánům má potravina nebo bylinka největší vztah.

Okurka má tedy povahu chladnou, chuť mírně sladkou a vztah ke slezině a žaludku – podle některých zdrojů i k tlustému střevu a močovému měchýři. Co to tedy znamená a jak se to dá využít? Tím, že má okurka chladnou povahu, bude nás přirozeně ochlazovat. Takže i když sníte okurku, která není z ledničky, budete se cítit osvěžení a ochlazení. Syrová okurka nám tedy pomůže proti letnímu vedru. Tím, že má vztah ke slezině a žaludku, ochlazuje především tyto orgány. Může pomoct zchladit i zánět v žaludku, ale měla by mít pokojovou teplotu. Studená okurka už je někdy pro žaludek příliš studená, oslabí čchi žaludku a těžko se pak tráví. Vzhledem k tomu, že má vztah také k tlustému střevu, může pomoct ochladit horko i tady, takže může být užitečná u horkých typů zácpy nebo průjmu. A stejně tak u kožních zánětů, které taky souvisí s tlustým střevem. Například akné nebo spálení od sluníčka – tady můžete okurku použít buď vnitřně nebo i zevně – přiložit na postižené místo, aby se ochladilo a stáhlo.

Ale není okurka, jako okurka. To, co jsem zatím řekla, platí jen pro okurky syrové. Zavařené okurky nebo okurkový salát budou působit jinak. Tady nastíním hlavní rozdíly:

Okurka syrová

  • Povaha chladná, chuť sladká, tropismus slezina, žaludek, tlusté střevo, močový měchýř.
  • Užitečná pro doplnění tekutin, zchlazení horka – letního vedra, vyrážek na kůži, bolesti v krku, zánětu v žaludku nebo při zácpě či průjmu z horkosti.
  • Není vhodná, pokud míváte bolesti žaludku, řídkou stolici nebo průjem, zejména po snězení něčeho syrového nebo studeného.
  • Podobné vlastnosti mají i cukety a melouny.

Okurkový salát

  • Povaha osvěžující, chuť sladká, kyselá, slaná, pikantní, vztah téměř ke všem orgánům vzhledem k množství obsažených chutí, zejména okruhy Země, Dřevo a Kov
  • Okurkový salát nemá tak chladnou povahu jako samotné okurky, protože obsahuje i zahřívající ingredience – ocet, pepř, cibuli, cukr. Vinný ocet je méně zahřívající než klasický lihový ocet.
  • Okurkový salát můžete použít na osvěžení a může být vhodný i pro ty, po které mají samotné okurky příliš studenou povahu – například výše zmíněné bolesti žaludku z chladu nebo častý průjem či řídká stolice. V tomto případě byste ovšem neměli jíst okurkový salát vychlazený, měl by mít pokojovou teplotu. Díky obsahu octa a koření může také pomoct k lepší stravitelnosti těžších jídel, stejně jako zavařené okurky – ty jsou ale ještě teplejší.

Okurka zavařená

  • Povaha až teplá, chuť sladká, kyselá, slaná, vztah hlavně k okruhu Země a Dřeva (slezina, žaludek, játra, žlučník), ale vzhledem k tomu, že jsou obsaženy téměř všechny chutě, ovlivňuje více orgánů.
  • Rozdílná povaha, účinek i chutě jsou dány tím, že k okurkám přidáme lák, který obsahuje převážně zahřívající ingredience. Lihový ocet je výrazně teplý (teplý, Dřevo), koření (hořčičné semínko, skořice, nové koření, pepř, bobkový list, kopr) i křen jsou výrazně teplé (teplý, Kov), sladká chuť mírně zahřívá a sůl je v čínské medicíně považována za chladnou, tak pokud by byl lák více slaný, může být povaha celkově neutrální.
  • Zavařené okurky budou vhodné na podzim a v zimě, protože nás mírně zahřejí. Syrové v tuto dobu vhodné nejsou, ty by nás příliš ochlazovaly. Zavařené okurky také mohou pomoct lépe strávit těžší jídla, protože obsahují i chuť koření, které pomáhá k trávení a také ocet, který pomáhá rozhánět stagnující čchi a krev.

Okurka kvašená – „kvašák“

  • Povaha osvěžující až chladná, chuť kyselá, slaná, vztah hlavně k okruhu Dřeva a Vody (játra žlučník, močový měchýř, ledviny)
  • Okurky jsou naloženy ve slaném nálevu (chladný, Voda) a postupně mléčným kvašením získají kyselkavou chuť (osvěžující Dřevo). Budou nás tedy ochlazovat a doplňovat jin Jater a Ledvin.
  • Kyselá chuť nás osvěžuje, stahuje čchi dovnitř, omezuje pocení, podporuje tvorbu tekutin a ochlazuje „horké“ povahy, které mají tendenci lehko vybuchovat. Takže nás může pomoct zklidňovat. Slaná chuť v rozumném množství podporuje Ledviny, pomáhá k vylučování moči a stolice a rozpouští shluky, může tedy pomoct například při zácpě. Ale pozor, když to se slanou přeženete, může působit opačně – odvodňovat tělo, poškozovat tekutiny, krev a tím mimo jiné působit hypertenzi, zhoršovat mentální výkon a schopnost pružně reagovat. Pokud by tedy kvašáky byly moc slané, užívejte si je jen po malých dávkách.

Takže jak jste sami zjistili – není okurka jako okurka. Okurka může být lékem, může ale také zhoršit zdravotní stav. Stejně jako jakákoli jiná potravina. Vybírejte tedy ty, které Vám zrovna budou nejvíc sedět. Když se budete potřebovat hodně ochladit, dejte si samotnou syrovou okurku. Pokud budete hledat spíš osvěžení, třeba k nějakému těžšímu obědu, zvolte okurkový salát. Na zavařené okurky přijde čas na podzim a v zimě a kvašáky si dejte, když je jejich sezóna a potřebujete osvěžit a doplnit v těle tekutiny, jin.

Dobrou chuť.


Pokud byste chtěli více rozumět stravování v tradiční čínské medicíně a používat je v každodenním životě, mrkněte na kurz Výživa podle tradiční čínské medicíny I – ten vás naučí, jak si dlouhodobě udržovat zdraví pomocí stravy, tedy jak se stravovat preventivně a v souladu s ročními obdobími.

Pokud byste stravu chtěli používat přímo jako lék, základy se dozvíte v kurzu Výživa podle tradiční čínské medicíny II. Tam už se naučíte, jak stravou léčit nejčastější syndromy – stavy, kdy máme několik příznaků, kterých se pomocí stravy můžeme zbavit.

Tipy na stravování a vaření v každém ročním období najdete také v našich sezónních kuchařkách:

Dřevěná kuchařka – pro jaro a “dřevěné” lidi

Ohnivá kuchařka – pro léto a “ohnivé” lidi

Zemská, Kovová a Vodní kuchařka se připravují v budou k dispozici v daných ročních obdobích.

A konečně přehled o základních 5 prvcích si můžete udělat v krátkém kurzíku 5 prvků, který je k dispozici zdarma. Poznáte se tam – a můžete tak zjistit, který prvek u vás dominuje nebo je naopak v nedostatku.

Autor článku

Petra Uríková

Lektorka a terapeutka. Tradiční čínská medicína. Stravování dle tradiční čínské medicíny. Bachovy květy. SIAB. Jak si sám získat zdraví a udržet si ho.

Kontaktní informace

Odebírejte naše novinky