Potraviny pocházejí z přírody, ne ze supermarketu

Uvědomujete si ještě, že potraviny mají pocházet z přírody?

Tento víkend jsem strávila skoro celý venku. Částečně v lese a částečně na zahradě na sluníčku zpracovávajíc tu hromadu hřibů, co jsme donesli. Absolutní relax a čerpání sil – starý bukový les, jeden hříbek vedle druhého, doma měkké podzimní sluníčko, které ale ještě hezky hřeje, zahrada okolo a klid uvnitř. Při té příležitosti mě ale napadlo – ví ještě Vaše děti, že potraviny pocházejí z přírody a ne ze supermarketu? A myslíme na to ještě i my, dospělí?

Já v tomto ročním období do supermarketu naštěstí moc nemusím. Babí léto a podzim jsou obdobími sklizně, takže všeho je dostatek. Moje děti ví, že pro zeleninu a bylinky se chodí na zahrádku, pro ovoce na zahradu a maso a vejce pochází ze zvířat, které se chovají a krmí hlavně trávou a obilím, pro hříbky se chodí do lesa a do obchodu z potravin hlavně pro mouku, olej, trochu mléčných výrobků a pro pečivo. Ne že bychom se bez supermarketu obešli, ale zrovna v tomto období je to nejjednodušší. Když nastane doba, že musím kupovat zeleninu, je to horší. Ta kupovaná není tak dobrá jako ta domácí. Většina chutná o dost jinak a také na nás působí jinak. Proč?

Zkusme si chvilku hrát. Představte si, že jste semínko ukryté v půdě. Je tam chladno a tma, ale najednou začne být tepleji, vlhčeji, cítíte, že se můžete rozpínat, nabíráte síly a začnete růst. Rostete jako první výhonek, který najednou prorazí tmavou hlínu a dostane se na světlo. Svítí na Vás sluníčko a půda je dostatečně vlhká a výživná, tak můžete růst dál a dál. Občas je zima, občas je tma, občas hodně prší, občas hodně svítí a občas hodně fouká, vy ale všechny strasti překonáváte, tím sílíte a jste výsledkem spojení Země, Vody, Ohně-slunce, Větru-vzduchu i Kovu-minerálů, každý z těchto prvků máte v sobě a každý z nich utváří Vaše tělo i Vaše plody.

A teď si představte, že jste semínko, které je také schované v hlíně, ale chladno nezažívá. Hned, jak se do půdy dostane, ucítí teplo a vlhko a začíná růst. Vykoukne z hlíny a tam jej čeká světlo, neustálé světlo zářivek. Půda je stále vlhká a nadměrně plná živin, někdy to ani není půda. Nikdy není tma, nikdy nefouká, nikdy není příliš chladno ani příliš nesvítí. Nejsou žádné překážky, které by bylo třeba překonávat, tak rostete co nejrychleji to jde. Jste také spojením Vody, Kovu-minerálů, Ohně-světla zářivek, Větru-spíš vzduchu a možná i Země, ale je to jiné. Vaše plody z toho také pocházejí, ale mohou být sklizeny, ještě než se stihnou řádně rozvinout – musí přece ještě přežít transport a nějakou dobu ve skladu.

Cítili jste to? Pro mě je to rozdíl asi jako ležet na písku pláži, nahřívat se na slunci, poslouchat a vnímat moře a nechat se osvěžovat mírným vánkem versus ležet na lehátku v solárku v centru města. A stejně tak je to s potravinami a jejich působením na nás. Radši seberu zpod stromu jablko, které od jara rostlo, postupně zčervenalo na slunci, dozrálo a spadlo než nějaký citrus, který byl utržený ještě zelený, aby mohl být transportován stovky kilometrů daleko a skladován tak dlouho, dokud nebude v akční nabídce.

Ano, samozřejmě trochu přeháním. Neříkám, že nechodím do supermarketu. Neříkám, že nesním ani jeden citrus za rok. Neříkám, že všechny potraviny v supermarketu jsou na tom takhle. Říkám, že vnímám rozdíl. V chuti, barvě, vůni, v energetickém působení. A když to jde, vybírám si ty potraviny, které jsou z přírody, protože posílí všech 5 prvků mého těla. Ale můžeme o těch supermarketových ještě říct, že pocházejí z přírody?

Autor článku

Petra Uríková

Lektorka a terapeutka. Tradiční čínská medicína. Stravování dle tradiční čínské medicíny. Bachovy květy. SIAB. Jak si sám získat zdraví a udržet si ho.

Kontaktní informace

Odebírejte naše novinky