Kopr

Plevel ze zahrádky. Ale krásně voňavý. Teď je v největší síle, křehký a před květem. V okurkové sezóně už bývá suchý, tak jej můžete přidat do okurek, ale na koprovku už to nebude.


☯️ Kopr z hlediska tradiční čínské medicíny:


– je teplý – jídlo s koprem vás může lehce zahřát – ale vzhledem k tomu, že jde spíš o koření, bude hodně záležet na ostatních surovinách: pokud si dáte tzatziki s koprem, jídlo vás ochladí, protože obsahuje chladný jogurt a okurky, když si dáte koprovku, jednak ji sníte teplou, jednak kopr bude lehce zahřívat
– má pikantní a lehce hořkou chuť
– podporuje chuť k jídlu


Poznámka pod čarou:


✅ abych mohla kopr používat během roku, v tomto období jej trhám a mrazím – zvlášť stvoly a zvlášť lístečky – takže nejen na jaře pak máme lososa s koprem, odlehčenou kulajdu nebo koprovku


Recepty s koprem

Koprová omáčka z cuketového základu

Koprovou omáčku vařím jedině v lehké verzi – většinu mouky a mléka nahradí cuketa :
Zesklovatím cibulku, na ní osmahnu kostičky cukety a nechám podusit se stonky kopru asi 20 min – dokud se cuketa trochu nerozvaří. Pak vytáhnu stonky kopru a cuketu dohladka rozmixuji. Někdy už jen rovnou přidám nasekané lístečky kopru, někdy přidám ještě 2 lžíce zakysané smetany, někdy i trochu škrobu – záleží, jak moc chcete odlehčit. Koprovka chutná téměř jako smetanová (pro mě líp), ale je mnohem lehčí, vhodnější pro jaro a léto.

Autor článku

Petra Uríková

Lektorka a terapeutka. Tradiční čínská medicína. Stravování dle tradiční čínské medicíny. Bachovy květy. SIAB. Jak si sám získat zdraví a udržet si ho.

Kontaktní informace

Odebírejte naše novinky