Jablka

Společně s dýněmi jsou tím posledním, co naše zahrada letos nabízí. Zpracovávám je už od července, takže už toho bylo zavařeno, napečeno a namoštováno až až. Ale dokud budou padat, dotud se bude zpracovávat. Nedá mi to:).

Jablka z hlediska tradiční čínské medicíny:

– mají chuť sladkou nebo kyselkavou, takže podle chuti vztah zejména ke Slezině a Žaludku nebo Játrům

– jejich povaha je osvěžující, takže vás lehce ochladí a osvěží, i když budou mít pokojovou teplotu – vzhledem k osvěžující povaze také výborně doplňují jina tekutiny, když jsou povařená

– účinky: podporují produkci tekutin, posilují Slezinu, zmenšují žízeň, zmírňují neklid, mohou i snižovat horečku

Poznámky pod čarou:

Jablka zavařuji:

– jako jablečnou přesnídávku – vykrájím a oloupu jablka, do velkého hrnce dám jen 1cm vody na dno, plný hrnec jablek a podusím pod pokličkou. Rozmixuji, naplním skleničky a zavařuji 20 min na 80-100 stupňů Celsia. Jablka někdy kombinuji i s jiným ovocem, ale nedávám nic kromě ovoce – ani cukr ani žádná zahušťovadla.

– ve vlastní šťávě – nakrájená na tenké plátky ve sklenicích bez ničeho, jen s trochou vody

Z jablek peču:

– do většiny koláčů tento rok jablka používám s karamelem – nasypu na pánev třtinový cukr, nechám rozpustit a zkaramelizovat, přidám jablka nakrájená na plátky a chvíli podusím s karamelem

  • Křehký mřížkový koláč

Ingredience: 300g hladké špaldové mouky,  200g másla, 100g třtinového cukru, případně žloutek nebo trochu vody

Postup: Navážím si suroviny, máslo nakrájím na plátky a vypracuji hutné těsto. Většinu těsta rozválím na kulatý plát silný 3-4 mm. Ten přenesu do pečící formy vyložené pečícím papírem a zarovnám okraje do stejné výšky. Plát propíchám vidličkou a naplním zchládlými zkaramelizovanými jablky. Zbytek těsta rozválím a vyrobím z něj mřížku nebo jiné ozdoby na povrch koláče.

Peču na 180°C asi 30 minut – dokud povrch nezezlátne.

Tip:

Těsto se dělá v poměru 3:2:1 špaldová hladká mouka : máslo : třtinový cukr – na mou pečící formu mi vyhovuje uvedená dávka.

Já používám celozrnnou špaldovou mouku a cukr třtinový. Je možné ale udělat i klasiku z bílé hladké mouky a moučkového cukru. Ta ale do těla přináší víc vlhkosti a je méně vhodná pro Slezinu než celozrnná varianta.

  • Drobenkový koláč z ovesných vloček

Ingredience: 150g jemných ovesných vloček, 100g celozrnné špaldové mouky, 100g třtinového cukru, 120g másla, 1-2 tvarohy, zkaramelizovaná jablka nebo jiné čerstvé ovoce

Postup: Z vloček, mouky, cukru a másla si vypracuji drobenku. Větší polovinu nasypu do pečicí formy vyložené pečícím papírem. Na vrstvu drobenky rozdrobím tvaroh, přidám vrstvu zkaramelizovaných jablek a na povrch nasypu zbytek drobenky.

Peču na 180°C asi 30 minut.

Tip:

Tento koláč mě na jaře naučila sousedka a dělaly jsme ho během celého roku s různým ovocem – čerstvé jahody, maliny, ostružiny, třešně, švestky a klidně si jej umím představit i s meruňkami nebo broskvemi. Je to rychlovka, která je vždycky dobrá a pokaždé může chutnat jinak.

Jablečnou variantu klidně můžete vylepšit rozinkami, ořechy, skořicí nebo jiným kořením.

Já používám ovesné vločky, špaldovou mouku a třtinový cukr, ale můžete zvolit i jiné vločky, bílou mouku a bílý cukr. Opět platí, že celozrnná varianta bude lépe vyhovovat Slezině.

  • Jablečný závin

Je jich tolik, kolik jen babiček si dokážete představit:). Každá dobrá kuchařka má svou nejosvědčenější verzi, které se drží. Já jsem tu svou top ještě nenašla, ale závinů za to dělám celou řadu a zkouším různá těsta i náplně.

Jablečné náplně do závinů:

  • strouhaná čerstvá jablka
  • strouhaná podušená jablka
  • krájená čerstvá jablka
  • krájená podušená jablka
  • krájená zkaramelizovaná jablka
  • jablka s oříšky, mákem, rumem, rozinkami a/nebo skořicí
  • a tak bychom mohli pokračovat donekonečna ????
  • používám různé a nemohu říct, která je ta nej

Těsta na závin:

Listové těsto – rychlá varianta, můžete ho koupit, ale vybírejte co nejkratší složení. Dá se koupit i listové těsto, které je vyrobeno jen z másla a špaldové mouky. Na druhou stranu mnohem obvyklejší jsou těsta, která obsahují 5 i více různých tuků a konzervační látky k tomu. Tyto po přečtení složení vracím zpátky do regálu. Listové těsto se dá vyrobit i doma prokládáním vodového a máslového těsta, ale je to trochu pracné a časově náročné,  tak to běžně nedělám.

Falešné listové těsto – Ingredience: 250g másla, 300g hladké mouky, trocha mléka. Postup: Z ingrediencí vypracuji těsto, nechám hodinku uležet v chladu, pak rozdělím na 3 části, vyválím do tenka a z každé udělám jednu nohavici štrůdlu. Peču pomazané vajíčkem, na 200°C asi 20 minut.

Těsto z pomazánkového másla – Ingredience: 250g polohrubé mouky, 1 lžička prášku do pečiva, 200g pomazánkového másla, 2-4 lžíce mléka, troška soli. Postup: Z ingrediencí vypracuji těsto, rozdělím na poloviny, rozválím, naplním a peču na 180°C asi 30 minut.

Tažené těsto – Ingredience: 1 vejce, 200 ml vlažné vody, 1 lžíce oleje nebo sádla, 1 lžíce citronové šťávy nebo octa, 320g hladké mouky (dávám špaldovou), rozehřátý tuk na potření. Postup: Toto už je vyšší dívčí. Není to úplně jednoduché, ale když se povede, stojí za to:). Tekuté složky si v misce vidličkou rozšlehám, naliji na vál na prosátou mouku se solí a vypracuji vláčné těsto. Je to trochu patlavé, ale to už musí být… Z těsta udělám bochánek, dám ho na pomoučený vál, potřu tukem a přiklopím nahřátým kastrolem. Nechám odpočinout asi půl hodinky, pak rozdělím na třetiny a každou nejdřív na pomoučené utěrce lehce rozválím a pak vytahuji, dokud to jde a těsto není úplně tenoučké. To pak znovu pokropím tukem, opatrně naplním a smotám a přenesu se zatajeným dechem na plech, aby se mi to neroztrhlo:). Peču na 180°C 5 minut, pak trochu snížím teplotu a dopékám asi 30 minut.

Vařím:

– čerstvý kompot – jablka chvíli povařím s hřebíčkem a skořicí. Případně se dá dochutit i cukrem a citronovou šťávou – záleží, jakou chuť mají samotná jablka.

– dušené hovězí s celerem a jablky

Ingredience: hovězí maso nakrájené na kousky, hladká mouka, polovina celeru, 3 větší jablka, olivový olej, koření: čerstvě drcený pepř, nové koření, hřebíček, jalovčinky, bobkový list, sůl

Postup: Koření podrtím v hmoždíři – od každého cca 5-10 kuliček. Na pánev dám olivový olej, nasypu koření a nechám zpěnit. Přidám hovězí maso nakrájené na kousky a poprášené mouku, opeču s kořením, tak aby se zatáhlo a přidám jablka a celer nakrájené na kostičky o velikosti asi 1×1 cm. Osolím, ještě chvílí opékám, pak podleji vodou, přidám bobkový list a nechám dusit. Já jej obvykle dělám v tlakovém hrnci, ale můžete podusit i běžně, jen to bude déle trvat.

Servíruji s brambory a čerstvou petrželkou.

Tip: Do hotové omáčky můžete zavařit ještě rajský protlak nebo pasírovaná rajčata. Já jej nepoužívám, protože rajčata některým členům rodiny vadí.

Další tip na pečení z jablek najdete v článku https://www.uzdravsamsebe.cz/clanek-7-ovocne-a-zeleninove-moucniky-babiho-leta/.

Autor článku

Petra Uríková

Lektorka a terapeutka. Tradiční čínská medicína. Stravování dle tradiční čínské medicíny. Bachovy květy. SIAB. Jak si sám získat zdraví a udržet si ho.

Kontaktní informace

Odebírejte naše novinky