Dechová cvičení jako klíč k pohodě

Cvičení dechu je v tradiční čínské kultuře důležitou součástí ušlechtilých umění, jako čchi-kung a bojová umění, například tchaj-ťi nebo pakua. Nejen tyto systémy přikládají velkou pozornost dechu. Dýcháním se zabývá snad každá metoda, která se stará o člověka jako celek.

Proč je dýchání tak důležité a jak nám pomáhá zmírnit stres, vyrovnat imunitu a dodat duševní klid? 

Protože dýchání, i když si to obvykle neuvědomujeme, dokáže v našem těle ovlivnit mnohé. Dokáže nás uvolnit a zklidnit, ale také vystresovat. Napadlo by vás, že dýchání ovlivňuje vaše emoce? Ano, je to tak. I proto jsou dechová cvičení velmi silným nástrojem, jak vyjít z každé situace jako „nejlepší verze sebe sama“.

Proč by mělo mít dýchání takový vliv? Dýchání je jediný pochod v těle, který je řízen vědomě ovladatelnou a zároveň také neovladatelnou větví našeho nervového systému. Tato zvláštnost staví náš dech do unikátní pozice mezi ostatními tělesnými procesy. Proč? Protože díky tomuto spojení dokáže ovládat neovladatelné!

Jak se tedy pomocí dechu lépe naladit?
Výdech odpovídá polaritě jin. Zklidní nás, zpomalí, uvolní.
Nádech odpovídá polaritě jang. Aktivizuje nás, připraví do akce, umožní jednat a vydat energii.

Když se chceme zklidnit, budeme dýchat “jinově”. Pomalu, dlouze, zhluboka, ponoříme se dovnitř neboli se budeme na dech soustředit, budeme dýchat vědomě a jemně. Dech půjde hlouběji, budeme používat hlavně bránici a břicho. Nadechovat a vydechovat bychom měli jen nosem a pomohou nám i pauzy mezi nádechem a výdechem.
Pokud bychom se chtěli aktivizovat, budeme dýchat “jangově”. Povrchně, krátce a rychle. K dýchání budeme používat spíše horní části trupu – hrudník a oblast kolem klíčních kostí. Dýchání bude hrubé, bez kontroly a budeme si pomáhat ústy. Takovéto dýchání můžeme zažívat často, ale ne schválně či chtěně. Je totiž běžné při stresu a pokud si ho v tu chvíli uvědomíme, můžeme právě díky úpravě dechu ze stresu vykročit. Cíleně se takovéto dýchání používá například ve Wim Hof metodě překonávání chladu.

Pro uklidnění tedy neberte doslova rady jako “rozdýchej to” nebo “zhluboka se nadechni”. Naopak. Je důležitý výdech a pauzy mezi nádechy a výdechy. Existuje několik vzorců, jak se dechem uklidnit. V čem je finta? Stačí při dýchání počítat. A vybrat vzorec, který vám bude nejpříjemnější. Zkuste tyto možnosti:

Nádech – pauza – výdech

4 – 2 – 8

4 – 7 – 8 

4 – 4 – 6 

Nádech – pauza – výdech – pauza 

4 – 4 – 4 – 4

4 – 2 – 4 – 2

4 – 2 – 8 – 2 

Je to jednoduché. U prvního vzorce při nádechu počítáte do čtyřech, pak na jedna a dva zadržíte dech a při výdechu počítáte do osmi. Nemusí to být po sekundách. Čísla odpovídají spíš rytmu než vteřinám, tak postupně vyzkoušejte různé vzorce a rytmy, až najdete své ideální tempo. Je to jako s tancem. Někdo má radši rumbu, někdo valčíček nebo se preference mění podle příležitosti. Každopádně by si to člověk měl užívat.

Více o tom, jaký dech se po letech praxe nejvíc osvědčil Liborovi, o Wim Hof metodě, dechové gymnastice a o tom, proč dýchat spíš nosem či ústy, se dozvíte v plném Liborově stejnojmenném článku na Code of Life.

MUDr. Petra Uríková

Autor článku

Petra Uríková

Lektorka a terapeutka. Tradiční čínská medicína. Stravování dle tradiční čínské medicíny. Bachovy květy. SIAB. Jak si sám získat zdraví a udržet si ho.

Kontaktní informace

Odebírejte naše novinky