Kam píchnout dítěti náušnici?

Chtěli byste svému dítěti nechat píchnout náušnici? A co když ho to nějak (zdravotně) ovlivní?

Kam píchnout dítěti náušnici?

Protože se kromě jiných metod zabývám i aurikuloterapií, často dostávám jednu otázku: „Paní doktorko, mohla byste nám na oušku označit místo, kam píchnout náušnici, abychom nepropíchli žádný důležitý bod?“ Pokusím se Vám na ni odpovědět, i když nevím, jestli Vás odpověď potěší.

Nejdříve ale pár slov o aurikuloterapii, abyste věděli, čím je podložena má odpověď. Aurikuloterapie je diagnostická a léčebná metoda, která hledá a ovlivňuje aktivní body na ušním boltci. Aktivní bod, je bod, který je na pohmat bolestivý a signalizuje aktuální problém v určité tkáni nebo orgánu. Pokud víme, kde se jednotlivé části těla na uchu zobrazují, stačí vzít do ruky pátradlo, najít bolestivé body a hned vidíme, kde je v těle problém. Následně tyto body můžeme ošetřit třeba nalepením magnetické kuličky nebo vpichem jehličky (jen akupunkturisté).

Jinými slovy naše ucho funguje jako displej, který nám ukazuje, co je v našem těle zrovna v nepořádku. Určení správného místa pro náušnice se tedy zdá jako jednoduchá záležitost – propátrám ušní lalůček a tam, kde nebude nic bolet, píchnu náušnici. Kde to nebolí, tam přece není žádný bod. Bohužel, tak jednoduché to nebude. To byste byli na omylu.

Pokud jste pozorně četli, víte, že bolestivý bod ukazuje problém, který se zrovna teď odehrává v dané tkáni. Pokud zrovna žádný problém není, bod bolet nebude. Pokud tedy propátráte lalůček a nenajdete žádné bolestivé místečko, neznamená to, že se na lalůček nepromítá žádná tkáň nebo orgán. Znamená to jen, že jsou tyto tkáně zrovna zdravé. Když problém není, bod na uchu nebolí.

A teď trochu konkrétněji. Na obrázku vidíte, jak se na ušní boltec promítá celý člověk. Znázorňujeme ho jako embryo, které leží hlavičkou dolů, stejně jako v děloze. Tomuto zobrazení pak odpovídá mapa jednotlivých orgánů a tkání na uchu. Vidíte, že na lalůček, kam se u dětí píchají náušnice, se promítá celá hlavička. To je tedy ta část těla, která je v ohrožení.

Na dalším obrázku si ukážeme konkrétní body, které mohou být ovlivňovány dírkou s náušnicí:

Nejčastěji zasažené body:

Oko – ovlivňuje celé oko a jeho funkce. Ve své praxi jsem zažila případy, kdy změna materiálu nebo vytažení náušnice výrazně ulevily pacientce s očními potížemi.

Sensoriální bod – mívá silně protibolestivé účinky, ale při dráždění by mohl mít i účinky opačné.

Bod KW7 – přecitlivělost zubů – tlumí bolesti zubů, při dráždění by ale mohl mít i účinky opačné.

V blízkosti lalůčku se také nacházejí tyto zóny:

Cortex praefrontalis – psychická zóna, obvykle používána jako protistresová. Její součástí jsou také zóna úzkosti a strachu a zóna starostí a zármutku. Tlumením se tyto emoce zmírní, podrážděním by se naopak mohly vyvolat.

Sluchová a zraková zóna – tyto oblasti obsahují projekci sluchového a zrakového nervu a příslušná centra v mozku.

Zóna n. V. = nervus trigeminus – oblast trojklanného nervu. Trojklanný nerv neboli nervus trigeminus je nerv, který přenáší citlivost a bolest z obličeje, dutiny nosní, ústní, zubů a také inervuje žvýkací svaly. Tlumení bodů na této zóně může velmi ulevit od bolesti v těchto oblastech, podráždění by naopak mohlo bolesti vyvolat.

V případě náušnic by tlumivě mělo působit stříbro, zlato by naopak mohlo způsobit podráždění. Velký účinek také může mít použití dvou různých kovů na uchu (např. zlato a stříbro na jednom uchu, pokud má někdo propíchnuty 2 dírky). Mezi různými kovy údajně vznikají drobné elektrické potenciály, které ovlivní body mezi dvěma náušnicemi.

A závěr?

Je pravděpodobné, že dírka a náušnice ovlivní danou oblast ucha a tím i orgán nebo tkáň, který se v tom bodě na uchu promítá. Zkoušet citlivost bodů na lalůčku nemá moc smysl, protože to, že bod nebolí, neznamená, že tam není. Jen tam zrovna není problém. Můžete tedy podle obrázku vybrat takové místo, kde není namalovaný žádný důležitý bod.

Ale pozor, to, že tam není namalovaný, také neznamená, že tam žádný není. Jen není popsaný. Zatím nevíme, co se na dané části ucha promítá, stejně tak jako moderní západní medicína zatím nezná funkci většiny částí mozku.

PS: Většina z nás náušnice má a žijeme, jsme zdravé a máme se dobře. A pokud ne, mrkněte se do zrcadla, kde je Vaše náušnice. Je to bod oka při zrakových potížích? Nebo sensoriální bod při přecitlivělosti? Nebo psychická oblast? Já dírky a náušnice považuji za jeden z vlivů, který na naše zdraví působí. Určitě ne nejdůležitější, ale vliv ano. Tak zvažte, jestli budete chtít tímto způsobem své děti ovlivňovat.

Literatura:

DEBEF, Jaroslav. Aurikulotherapie. Olomouc: Votobia, 2000. ISBN 80-7198-415-9.

ESLER, Milan. Akupunktura ucha: (aurikuloterapie). 3. vyd., V Poznání 2. Olomouc: Poznání, 2010. ISBN 978-80-86606-99-6.

Autor článku

Petra Uríková

Lektorka a terapeutka. Tradiční čínská medicína. Stravování dle tradiční čínské medicíny. Bachovy květy. SIAB. Jak si sám získat zdraví a udržet si ho.

Kontaktní informace

Odebírejte naše novinky