BŘEZEN – měsíc ve znamení Zajíce

Ti z vás, kteří sledujete moje články pravidelně, víte, že tento rok bude o budování prostoru.

Proto tímto článkem začínáme náš miniseriál o prostoru podle Feng Ren Shui.

Nemusíme budovat a renovovat jen domov, může to být zázemí firmy nebo komunity, mohou to být například i webové stránky nebo nový e-shop. Březnovému Zajíci se to bude líbit, neboť Zajíc je závislý na své noře.

Tím jde „na ruku“ letošnímu vládnoucímu Kovovému Buvolovi, protože Buvol je budovatel pevných základů. A pevný základ – pevné zázemí potřebujeme proto, abychom mohli v příštím období roku 2022 vykročit s Vodním Tygrem na cestu realizace našich cílů.

Pojďme tedy nahlédnout pod pokličku jedné z disciplín Feng Shui – povídání o prostoru.

Správně bychom měli používat výraz Feng Ren Shui /čti Feng Řen Šuej/=
Vítr – Člověk- Voda. Původní nauka nazývaná Feng Shui = Vítr – Voda, se totiž týkala pouze staveb hrobek. Ty měly být situovány a postaveny tak, aby zde mrtví měli klid a jejich duchové nestrašili mezi lidmi. Později se toto učení rozšířilo také do (nejen) sféry celého stavitelství; využíval je zejména císař, neboť on a jeho mistři a poradci věděli, že správně postavená stavba ve správné poloze ke světovým stranám a krajině nemusí „prospívat“ jen duchům.

Prostor nás může velmi podpořit a „zařídit“, aby se nám dařilo nebo naopak způsobit nepěkné újmy na zdraví.

V Hongkongu například ještě nedávno musela být každá plánovaná stavba či rekonstrukce posouzena a schválena Mistrem Feng Shui, aby se zajistilo, že plánovaný projekt nevnese do oblasti negativní energie. Z toho kromě jiného vyplývá, že naše následné povídání bude jen velmi, velmi stručné; dá se říci, instantní a takové, abyste si bez složitých výpočtů dokázali zpříjemnit život.

Pokud byste se chtěli věnovat prostoru z pohledu Feng Shui více do hloubky, doporučuji si objednat připravované audiokurzy o prostoru, které – pokud mi Univerzum dovolí – vyjdou na přelomu března a dubna.

Pojďme si na úvod říci, že Feng Shui rozlišuje celkem šest prostorů! Už to samo o sobě znamená, že studovat prostor podle Feng Shui není jednoduchá záležitost. My si ke každému „prostorovému rozhraní“ v následujících článcích povíme alespoň základní charakteristiku.

První prostorové rozhraní, naše první nora, řečeno slovy Zajíce, je naše tělo. Určitě známe pořekadlo – „necítím se ve své kůži“. Znamená to, že náš první prostor není zcela v harmonii. Řešení – tedy návrat našeho prostoru k harmonii je někdy teplý bylinkový čaj, masový vývar a pár dní v posteli. V případech závaznější disharmonie je nutno navštívit lékaře či terapeuta alternativní medicíny. Když ne ten první, ten druhý dozajista vrátí naše první prostorové rozhraní do rovnováhy.

V mnoha případech si však můžeme pomoci sami. A to tím, že budeme naše tělo udržovat v pořádku úplně stejně jako – alespoň většina z nás – udržuje v pořádku byt nebo dům. Tedy prevencí. Tak, jak se snažíme, abychom měli v bytě teplo a do domu nezatékalo, měli bychom se snažit, aby naše tělo nestrádalo působením vnějších vlivů. Prevence nebyla bohužel dlouhá léta „v módě“, je to však mocný nástroj, který ochrání – jak nyní naopak velmi moderní a frekventované slovo je – naší imunitu. To znamená „vnitřní i vnější stěny“ našeho tělesného prostoru. A jak na to?

Vraťme se k našemu Zajícovi. Zajíc patří k období jara, elementu Dřeva. Element Dřeva- jak již víme – potřebuje prostor, znamená expanzi, pohyb, otevírání a pročišťování. Pro nás je to příležitost ke změně – zjednodušme a zlehčeme jídelníček, přidejme – nebo si vypěstujme první zelené natě (cibule, česnek, pažitka) a co nejvíce se hýbejme.

Pohyb bychom měli mít co nejrozmanitější. Choďme v rámci možností do přírody a cvičme. Tvrdý lockdown není výmluva, jednoduchá
cvičení můžeme provádět i doma. Důležitá je pravidelnost – k tomu nám zase dopomohou letošní energie Kovu. Protahujme se, pokud to jde, běhejme, zpívejme si, výskejme, smějme se, zkrátka blbněme. Toto všechno má element Dřeva rád.

Charakteristiku Dřeva názorně uvidíte v úvodu videa o 5 prvcích.

Posílíme tím nejen dechové svaly a plíce, ale z hlediska čínské medicíny také játra.
A játra nemají ráda stísněnost, naopak potřebují pohyb. Díky tomu se v našem prvním prostorovém rozhraní budeme cítit dobře.

Zde si můžete celý článek poslechnout.

Tento rok a měsíc je o budování zázemí. Co pro vás tedy chystáme nového?

Přichází jaro a s jarem se otevírá příroda a my bychom měli také více chodit ven.
Bohužel současná situace nám bezstarostný pohyb venku příliš neumožňuje.
Zkusme si tedy najít alternativní činnosti, zůstávejme ve styku s našimi přáteli a příbuznými alespoň prostřednictvím sociálních sítí. A nebo se vzdělávejme.

Vzdělávat se můžete také zde na našem webu:

V oblasti feng shui máte tyto možnosti:

Stále si můžete zakoupit online seminář o tom, jaké detailní energie nám přinese letošní Kovový Buvol. Seminář obsahuje úvodní video, audionahrávky a prezentaci ve formátu pdf.
Stále je tedy ještě čas na přípravy roku Kovového Buvola, jeho energie, jak vidíme na současné situaci, jsou opravdu velmi silné.

Nově si můžete objednat zdarma Kurz základů Feng Shui.

 • V tomto kurzu se mimo jiné dozvíte:
 • co to je Feng Ren Shui
 • co to je jin a jang
 • co to jsou 3 herci štěstí neboli Osa San Zai
 • co to jsou 3 poklady neboli Osa San Bao
 • co to je 5 prvků neboli elementů neboli živlů a jaké mají souvislosti v našich životech
 • jaké jsou časové cykly na Východě a jací vládci k nim patří
 • vztahy zvířat z čínského horoskopu k jednotlivým prvkům

Dále připravuji zbrusu nový kurz Jak využít prostoru k posílení energie a imunity podle Feng Shui, který, pokud mi to Univerzum dovolí, vyjde na přelomu března a dubna.

 • Dozvíte se v něm o tom:
 • Jak se člení prostor podle Feng Shui
 • Jak a podle čeho postupovat při zařizování bytu, domu, ale také kanceláře nebo klubovny
 • Na co si dát z pohledu Feng Shui pozor při výběru pozemku pro dům
 • Jak proměňovat prostor v souladu s jednotlivými ročními obdobími a elementy a mnoho dalšího.

Zůstávejte tedy s námi a sledujte aktuality, určitě se máte na co těšit.

Autor článku

Klára Hájková

Poradkyně Feng Shui, lektorka, masérka. Pomáhá lidem najít jejich cestu za štěstím.

Kontaktní informace

Odebírejte naše novinky