Srdce, psychika a fytoterapie

Je výchozím bodem našeho života. Je orgánem, jenž v plném významu slova šíří život do celého našeho těla. Je centrem těch nekrásnějších i nejbolestnějších citů i emocí.
Srdce.

Zvuk pravidelné srdeční činnosti je první hudbou, kterou slyšíme v maminčině děloze. Je také prvotním zvukem, jímž ohlašujeme světu počátek naší existence. Klidný, zdravý a pravidelný tep je naší přirozeností.

V časech, kdy jsme vlivem vývoje v různých oblastech vědy a techniky naučili zrychlovat naše životní tempo, pracovat bez možnosti kvalitního odpočinku, toužit po dobře odvedeném výkonu, a tím volat po ztracené lásce (kterou jsme kdysi v našich srdcích opustili a zaměřili se více do svého okolí), začaly “stroje” a zdroje našeho života vykazovat poruchy. V současné době plné spěchu, stresu a napětí naše srdce zrychlují, tepou nepravidelně nebo nás dokonce bolí. A pokud tyto jejich naléhavé prosby a upozrnění nevyslyšíme, může se stát, že se naše srdce nakonec “zlomí”. Tomu však můžeme účinně zabránit změnami v životním stylu a výběrem vhodných fytoterapeutických prostředků.

Srdce a psychosomatika

Srdeční neuróza

Velmi častým problémem jsou dnes takzvané srdeční neurózy, tedy stavy, kdy člověk cítí velmi nepříjemné tlaky či dokonce bolesti v oblasti srdce nebo bušení či dušnost, avšak medicínská vyšetření (EKG, echo) neobjeví žádnou poruchu.

Asi každý ve svém životě zažil pocit leknutí, kdy je nervový systém okamžitě nastartován k útoku, protože cítí bezprostřední ohrožení. Srdce se rozbuší a chvilku trvá, než se dostane zpět do přirozeného rytmu. Jedná se o zcela přirozený jev.

Avšak v případě srdeční neurózy, kdy k takovýmto nebo podobným stavům dochází často a většinou bez vnějšího impulzu, nám naše srdce a jeho okolí prozrazuje, že psychika, a tedy i tělo člověka, je pod silným vnitřním tlakem. Spouštěčem většinou bývá nerozpoznané trauma, tedy zamrznutá, zapouzdřená a neuvolněná energie nedokončeného, silného prožitku, jež se tímto způsobem vybíjí. Může se jednat a většinou se také jedná o událost, kterou si už vůbec nepamatujeme. Někdy ani není úplně možné původní prožitek dohledat. Často jsou tyto stavy spojovány s panickými atakami.

Existují metody, například psychoterapie, kde můžete těmto prvotním impulzům přijít na kloub a postupně je terapeutickou prací pochopit a rozpouštět. Nejdůležitějším krokem však je povšimnout si a zaslechnout, že nás tímto způsobem naše srdce volá a žádá, abychom se vrátili zpět do přirozenosti, do přirozeného tepu života, sami k sobě. Nebývá to úplně jednoduchá cesta, ale vede k úplnému uzdravení.

Panické ataky a úzkostná porucha

Velmi častými průvodními příznaky jsou při panických atakách a stavech úzkosti subjektivně vnímané potíže v kardiální oblasti:

 • bušení srdce
 • pocity silných úderů (palpitace)
 • zrychlený tep
 • tlaky v hrudi
 • svírání u srdce
 • někdy dokonce i bolest v srdeční oblasti a v zádech

Roemheldův syndrom

Jedná se o fyziologický stav vyvolávající reakci kardiovaskulárního a nervového systému. Může vyvolat silnou úzkost. Přímo pod bránicí leží žaludek a část střev, které mohou, zejména po vydatném jídle, na bránici tlačit, a tím vyvíjet tlak i na oblast srdce. Syndrom může být chronický a souviset se syndromem dráždivosti střev, kdy jsou střeva často aktivní. Syndrom může způsobit přechodné změny tlaku, dočasnou nepravidelnost srdečního rytmu, extrasystoly, návaly horka, pocit nevolnosti. U jinak zdravého jedince není syndrom ohrožující, ale způsobuje subjektivně vnímané nepříjemné a omezující pocity.

Moje zkušenost: Odevzdání a důvěra jako cesta

I já mám osobní zkušenost se srdeční neurózou. V mém životě se odehrálo množství traumatických zážitků, které ji mohly způsobit a rozvinout. Zprvu jsem se snažila jít cestou rozpoznávání jednotlivých příčin a důvodů. Ovšem jakmile jsem měla pocit, že jsem na jednu příčinu přišla, objevila jsem další, a tak to šlo pořád dál. Cítila jsem, že bych svá traumata mohla řešit celý život, ale pak by mi neustále utíkalo to nejdůležitější – přítomnost. To jsem si nepřála. Proto jsem se rozhodla, že své zážitky s láskou nechám být, procítím si je, jen když se samy vynoří, a nechám moudrost přírody, ať je léčí bez mého dohledu a kontroly.

V těch nejsilnějších atakách srdeční neurózy, kdy jsem měla pocit, že se nacházím na rozhraní mezi životem a smrtí, jsem poznala, že jediné, co je v takové chvíli možné, je ODEVZDÁNÍ. Protože za všemi těmi splašenými či dokonce bolestivými impulzy se nachází další prostor, kde vládne KLID. Srdce v takovou chvíli třeba žene jako o závod, ale tam někde hlouběji můžete VŽDY poznat jeho další dimenzi, kde sídlí hluboká moudrost SRDCE, která zná přirozený rytmus Vašeho života. A této moudrosti je potřeba se ve chvíli i té největší úzkosti odevzdat. S DŮVĚROU, že se o Vás jako milující rodič postará, obejme Vaše chvějící se tělo, ukonejší veškerou úzkost a vrátí Vaši existenci do přirozeného rytmu.

Co dělat, když se objeví subjektivně vnímané srdeční potíže?

 • Návštěva lékaře a odborné vyšetření – to je jednoznačně první krok. I v případě, že pociťujeme, že jsou naše potíže způsobeny psychickými procesy, je důležité nechat si tento předpoklad potvrdit odbornými vyšetřeními – EKG a echo. Vyšetření jsou důležitá i pro správnou volbu fytoterapeutické léčby.

Pokud lékař pomocí odborných vyšetření vyloučí fyziologické poruchy kardiovaskulárního systému, jedná se o PSYCHOSOMATICKÉ POTÍŽE projevující se v OBLASTI SRDCE.

Jaké jsou možnosti terapie srdečních psychosomatických potíží?

 • Psychiatrická a kardiologická podpůrná léčba – farmakologicky zaměřený přístup, kdy psychiatr zvolí podpůrnou léčbu vhodnými léky ovlivňujícími procesy v mozku a nervovou soustavu, čímž se omezí i výskyt nebo intenzitu srdeční reakce na tyto impulzy. Rovněž kardiolog může předepsat léky zmírňující reakci kardiovaskulárního systému na stresové impulzy (betablokátory).
 • Psychoterapie – kvalitní psychoterapie může pomoci odhalit psychické příčiny tělesného stavu a doporučit techniky, které potíže zmírní nebo úplně eliminují (relaxace, meditace, mindfulness)
 • Bodyterapie – terapie zaměřené na tělo poskytují tělu prostor vypořádat se s uloženým stresem v bezpečném prostředí
 • Fytoterapie – holistický přístup k léčbě psychického i tělesného stavu pomocí bylin

Co pomůže při akutním záchvatu srdeční úzkosti nebo panické atace?

 • zaměření pozornosti na jakoukoli činnost – křížovka, hra, sociální sítě, skvělá je mobilní aplikace “Nepanikař
 • hovor a interakce s blízkým člověkem
 • obejmutí
 • interakce s domácím mazlíčkem (hlazení zvířete zklidňuje srdeční činnost)
 • zaměřit se na hlubší úroveň srdce – najít “klid za bouří”, věřit svému srdci
 • odpočinek a relaxace
 • užití fytoterapie (nálev, tinktura, aromaterapie, Bachovy květy…)

Co nedělat?

 • Nevyhledávat a nečíst články o kardiologických problémech na internetu
 • Nečíst odborné medicínské články
 • Nečíst si zprávy o tragédiích
 • Snažit se stále se nepozorovat
 • Neměřit si neustále srdeční aktivitu a další fyziologické funkce

Bylinná terapie srdce

O tělo Je potřeba pečovat komplexně a věnovat mu pozornost pravidelně, aby k uvedeným nepříjemným atakám docházelo co nejméně nebo nejlépe vůbec. Bezkonkurenčně nejlepším léčitelem srdce je samozřejmě PŘÍRODA. Není náhoda, že novodobé pojetí původní indické nauky o čakrách spojuje srdeční čakru se zelenou (a někdy i růžovou) barvou. Už jen pohled na zeleň zklidňuje srdeční činnost a regeneruje srdeční tkáň. Zásadní je však pohyb a pobyt v přírodě. Vnímání jejího přirozeného, klidného rytmu, abychom svá těla znovu naučili, jaká je jejich prvotní píseň. Opřete své hrudníky či záda o strom – co třeba lípa srdčitá? Vnímejte klidné proudění mízy a učte své tělo jako malé dítě: “Podívej, tohle je ono, cítíš to?”.

A protože je příroda tak moudrá a nádherná, drsná, ale i laskavá, nabízí našim tělům i přímé léky – léčivé byliny a dřeviny. Samozřejmě i tyto je úplně nejléčivější vnímat právě Srdcem. Ono Vám poskytne vedení při výběru pro Vás té nejvhodnější byliny. Už jen jejich pozorování, přivonění k nim, dotek, léčí srdce takovým způsobem, jaký rozum nedokáže pojmout. Tímto mentálním způsobem se můžete léčit i rostlinami, které by při přímém požití byly nebezpečné – například digitalis (náprstník, vílí zvonečky) – patří do rukou jen odborníkům! Používá se ve farmacii v precizně přesných dávkách jako silný lék podporující a zesilující srdeční činnost.

Lékař jako opora a odborný konzultant
Existuje řada bylin, které můžeme bez obav užívat sami. Pokud však bereme léky na srdce či psychické potíže, konzultujme veškeré kombinace vždy vše se svým lékařem. A tady se dostáváme k dalšímu důležitému tématu – i lékaře si vybírejme Srdcem, obzvláště my “srdcaři”. Vybírejme si skutečné odborníky, ale takové, kteří nám naslouchají, kteří respektují naši osobnost, naše potřeby, ale zároveň nám umí poskytnout odborné informace a hledisko, které sami k dispozici nemáme. Řadu bylin je možné po konzultaci s lékařem užívat společně s léky.

A jaké byliny nám mohou pomoci nalézt přirozený rytmus?

Již staří Číňané rozpoznali souvislost mezi mozkem a srdcem a s tím i skutečnost, že psychika a srdce spolu neoddělitelně souvisí. Proto srdci nejvíce pomáhají ty byliny, které zároveň působí blahodárně na nervový systém a psychiku.

HLOH (Crataegus spp.)

Tato fascinující dřevina je skutečným králem a ochráncem SRDCE. O jeho velkých a vědou potvrzených léčivých účincích na kardiovaskulární systém se neví zase tak dlouho – objevil je až kolem roku 1850 Dr. Thomas Green. Na hlohu je nejúžasnější, že léčí bolavé srdce na fyzické, psychické i emocionální úrovni. Uklidňuje roztřesené nervy, tiší strach, konejší zlomené srdce, hojí duševní rány, pomáhá vnášet uvědomění a lásku do vztahu k sobě i druhým. Hloh je skvělý pro prevenci vážných srdečních poruch a příhod a také působí jako velký pomocník při rekonvalescenci srdce po onemocněních již prodělaných. Příznivě působí na srdeční potíže nervového původu, srdeční neurózy, bušení srdce, palpitace, tachykardie, extrasystoly, svírání srdce, panické stavy. Je zároveň sedativem, uklidňuje nervový systém, pomáhá k dobrému spánku. Snižuje tlak, zlepšuje prokrvení srdce a působí blahodárně na cévy. Je velmi nápomocný v období klimakteria a také jako geriatrikum. Je potřeba jej užívat dlouhodobě a nepřerušovaně, účinek často přichází po týdnech až měsících užívání. V případě užívání léků na srdce je potřeba poradit se o užívání hlohu s lékařem.

RŮŽE (Rosa spp.)

Růže, ctihodná královna, patronka zamilovaných a utěšitelka všech, které bolí srdce. Růže je blízká příbuzná hlohu a její účinky jsou velmi podobné. Růže silně působí na psychiku a zklidňují nervový systém. Květ bílé růže léčí srdce, působí proti ateroskleróze a snižuje krevní tlak. Květ červené růže příznivě působí na játra. Růže stolistá (Rosa centifolia): Bylinář Vladimír Vytásek o růži stolisté prohlásil, že zachránila mnoho lidí před sebevraždou. Růže stolistá totiž harmonizuje nervový systém a pomáhá při stresu, úzkostech, depresi, bušení srce, bolestech hlavy. Éterický olej z růže stolisté patří mezi nejléčivější oleje v aromaterapii. Dle aromaterapeuta Gabriela Mojaye tento olej přináší teplo do naší zraněné duše, způsobené odmítnutím nebo ztrátou, kdy je potlačena naše schopnost milovat sami sebe a obnovuje víru z hluboké beznaděje, že budeme schopni znovu milovat sebe i druhé.

MEDUŇKA LÉKAŘSKÁ (Melissa officinalis)

Meduňka, skromná, pokorná rostlinka s nesmírně velkou léčivou silou. Meduňka je jako babička, která nás přijme do své náruče a ukonejší naši bolavou duši. Její citrónovo-medová bylinková vůně uklidní a zahřeje u srdce. Meduňka působí blahodárně na psychiku a nervovou soustavu, srdce i gastrointestinální systém. Ve vyšších dávkách má sedativní účinky. Meduňka příznivě působí na celé tělo a všechny orgány, regeneruje stresem zatížené buňky. Středověký lékař Paracelsus ji označil jako “elixír života”, věřil dokonce, že meduňka dokáže ztracený život obnovit! Odpradávna se navíc říkalo, že pití šálku meduňkového čaje jednou denně značně prodlužuje délku života. Princ Llewelyn z Glamorganu, který žil ve 13. století, tuto meduňkovou kúru dodržoval a dožil se úctyhodných 108 let. Dalším pravidelným uživatelem meduňky byl John Hussey ze Sydenhamu, který se údajně dožil věku 116 let! Meduňka je učiněným balzámem pro psychiku a nervový systém, zklidňuje úzkost a napětí, pomáhá při úzkosti, bušení srdce, srdečních neurózách (palpitace, pociťované extrasystoly), panických atakách. Je velmi nápomocná i při depresích, stavech vyčerpanosti a nespavosti. Léčí také žaludeční a střevní neurózy a syndrom dráždivého tračníku. Meduňka je skvělou volbou pro lidi, kterým se psychická bolest usazuje v oblasti srdce, a pro jedince, kteří řeší kombinaci psychických, gastritických a srdečních obtíží – tzv. Roemheldův syndrom. Meduňka je jednou z nejbezpečnějších bylin, kterou mohou užívat i děti. Meduňka také nevytváří žádné kontraindikace s většinou léků. Ve vyšších dávkách má sedativní účinky. Meduňka příznivě působí na celé tělo a všechny orgány, regeneruje stresem zatížené buňky. Velmi podobnými léčivými účinky oplývá exotičtější příbuzný meduňky, včelník moldavský (dracocephalum moldavicum). Meduňka je jednou z nejvíce bezpečných bylin, kterou mohou užívat i děti. Meduňka také nevytváří žádné kontraindikace s většinou léků. Velmi podobnými léčivými účinky oplývá exotičtější příbuzný meduňky, VČELNÍK MOLDAVSKÝ (dracocephalum moldavicum).

SRDEČNÍK OBECNÝ (Leonurus cardiaca)

Zde není co dodat – už ten název! Latinsky Leonurus cardiaca. Srdečník má velmi komplexní účinky na srdeční problémy – působí totiž nejen na srdce, ale rovněž na zažívací systém a u žen také na dělohu a menstruační cyklus. Je tedy skvělým pomocníkem při řešení srdečních problémů způsobených střevními potížemi (Roemheldův syndrom) či premenstruačními hormonálními změnami. Pomáhá také zklidňovat zvýšenou srdeční činnost u hyperfunkce štítné žlázy. Je pozoruhodné, že v dřívějších dobách se používal jako ochrana proti zlým silám. Působí pozitivně při tachykardii, extrasystolách, vysokém krevním tlaku a srdečních neurózách a úzkostech.

LÍPA (Tilia spp.)

Lípa už svými listy ve tvaru symbolu srdce prozrazuje, že nám s naším centrem citů může velmi účinně pomoci. Lípa je odpradávna symbolem domova a radostných událostí. Ve vesnicích se společnost vždy scházela pod lípou, kde se řešily záležitosti příjemné i vážné. Konaly se zde oslavy, scházeli milenci. Lípa vnáší do života radost a pocit bezpečí. V Antice se považovala za důležitý lék na srdce a nervy. Léčebný účinek lípy na srdce tkví především v jejím blahodárném působení na nervový systém a psychiku. Lípa chrání srdce také při chřipkách a dalších respiračních onemocněních.

BRUTNÁK LÉKAŘSKÝ (Borago officinalis)

Tato bylina se již od starověku podává všem melancholickým lidem vykazujícím příznaky deprese nebo také úzkosti. Dávnými bylináři bylo vypozorováno, že brutnák dodává srdci sílu a odvahu, posiluje jedince se slabou konstitucí a rozjasňuje mysl. Také se mu říkalo například “srdeční květina”. Je tedy vhodný pro jedince, jejichž srdeční potíže pramení takzvaně “z hlavy”, tedy pro všechny, kteří příliš přemýšlí a trápí se nepříjemnými či nutkavými myšlenkami. Bylina podporuje funkci nadledvin, ovlivňuje hormonální systém, může regulovat stresovou reakci. Není však vhodné užívat ji dlouhodobě a není vhodná pro jedince s bipolární poruchou s převládajícími manickými epizodami, které by mohla zesílit.

HEŘMÁNEK PRAVÝ (Matricaria chamomilla)

Heřmánek uklidňuje, pomáhá při úzkostech, bušení srdce, depresi, nespavosti a nočních můrách. Celkově posiluje, podporuje a regeneruje organismus. Heřmánek pomáhá léčit nachlazení, chřipky, angíny, kašel, bronchiální astma a další nemoci dýchacích cest, je potopudný, pomáhá snižovat horečku, posiluje imunitu. Heřmánek by se neměl užívat dlouhodobě, užívání po delší dobu by mohlo nepříznivě ovlivnit střevní mikroflóru a způsobit vysušení sliznic.

LEVANDULE (Lavandula angustifolia, syn. L. officinalis)

Levandule působí blahodárně na psychiku, mozek a nervovou soustavu, zklidňuje, utěšuje a dodává pocit bezpečí při úzkostech, panických atakách a depresích. Její sedativní účinky pomáhají také při nespavosti. Levandule přináší úlevu při bolestech hlavy a návalech horka, má mírně močopudný účinek, snižuje krevní tlak, zklidňuje bušení srdce a vysoký tep, čistí krev, odvádí z těla toxiny, zvyšuje počet bílých krvinek, příznivě působí nejen na srdce, ale také na játra, žlučník, slinivku, žaludek. Je velmi nápomocná při léčbě angín, chřipek, bronchitid, katarů a nachlazení. Levandule pomáhá pacientům s katalepsií a tetanií a také lidem trpícím závratěmi a opakovaným omdléváním. Levandule působí na fyziologické žaludeční potíže i na nevolnosti způsobené pohybem v dopravních prostředcích (auto, mořská nemoc). Levanduli by neměli užívat pacienti s cukrovkou, kteří pravidelně berou inzulín, a lidé s velmi nízkým tlakem.

Levandule jako účinné anxiolytikum
Podle nejnovějších výzkumů vůně levandule působí na ty části mozku, které jsou spojeny s relaxací. profesor Hans-Peter Volz, ředitel Nemocnice pro psychiatrii, psychoterapii a psychosomatickou medicínu v německém Schlossu se v rozhovoru z května 2019 v novinách Daily Mail vyjádřil k příliš častému předepisování benzodiazepinů (Xanax, Neurol aj.) u pacientů s úzkostí. Podle dr. Volze psychiatři předepisují benzodiazepiny příliš rychle a často také zbytečně, aniž by zkusili využít méně zatěžující prostředky. Dr. Volz má výborné výsledky s užíváním kapslí s levandulovým olejem u pacientů s mírnou až středně silnou úzkostí. Dr. Volz se vyjádřil: “V mém profesním životě jsem nikdy neviděl farmakologickou látku s tak dobrými výsledky v randomizovaných studiích.” Při jednom z testů účinků levandulového oleje na pacienty s úzkostí v roce 2010 výzkumníci zjistili, že skóre úzkosti se u testovaných snížilo po požití chemického benzodiazepinu Lorazepamu o 46 % a po požití Silexanu (levandulové kapsle) o 45 %. Podle autorů studie výsledky ukazují, že Silexan je stejně účinný jako Lorazepam u dospělých s generalizovanou úzkostnou poruchou. V roce 2017 Časopis “Mental Health Clinician” publikoval přehled pěti kontrolovaných studií (včetně výše uvedených) k analýze účinnosti a bezpečnosti levandule. Ve svém závěru autoři uvedli: “SLO produkt vykazuje mnoho žádoucích vlastností anxiolytického činidla, včetně zklidňujícího účinku bez sedace a vyvolání závislosti. SLO má v krátkodobých studiích relativně benigní profil vedlejších účinků a jeho nástup účinnosti je rychlejší než současné léky první linie.”

Levandulový olej a jeho účinek na úzkostné poruchy se dále zkoumá, někteří odborníci se staví nedůvěřivě k vnitřnímu užívání tohoto levandulového přípravku v podobě kapslí s éterickým olejem, který je vysoce koncentrovaný a nikdo přesně neví, jak na něj tělo při pravidelném dlouhodobém užívání zareaguje (vnitřní užívání éterických olejů je zakázáno, u některých druhů ÉO by požití mělo fatální následky). Bezpečný levandulový olej však může být vyráběn macerací levandule v jiném rostlinném oleji.

Vypadá to, že v levanduli se vedle třezalky skrývá velký potenciál pro přírodní léčbu úzkostných a panických poruch. Levandule příznivě působí i na náš druhý mozek – na střeva. Podporuje činnost jater, tvorbu žluči a enzymatickou činnost slinivky, harmonizuje trávení, zklidňuje bolesti a křeče břicha, uvolňuje hladké svalstvo, pomáhá při plynatosti a nadýmání, ulevuje při bolestivé menstruaci. Levandule má dezinfekční účinky a působí proti mikrobům, používá se proto také zevně na ošetření ran. Pro uklidnění duše i těla jsou skvělé levandulové koupele.

CHMEL OTÁČIVÝ (Humulus lupulus)

Šištice chmele se používají do směsí pro uklidnění nervového systému a psychiky a navození klidného spánku. Je vhodný zejména pro ženy v první, folikulární, fázi cyklu, obsahuje fytoestrogeny (není však vhodný pro ženy s endometriózou). Chmel pomáhá proti záchvatovému nočnímu probouzení s bušením srdce. Z chmele se vyrábí mnohými tolik zbožňované pivo. Jedna sklenice piva týdně má díky své hořkosti příznivý vliv na kardiovaskulární systém. Alkohol ve větší míře srdce značně poškozuje a narušuje srdeční rytmus. Pro lidi, kteří alkohol vůbec nesmí nebo nechtějí, je vhodný odvar či nálev z chmelových šištic.

DOBROMYSL OBECNÁ (Origanum vulgare)

Dobromysl blahodárně působí na psychiku a nervovou soustavu, uklidňuje, napomáhá dobrému a klidnému spánku, pomáhá při nervových křečích a epilepsii. Dobromysl prohlubuje sílu srdečního stahu a zlepšuje srdeční i periferní prokrvení, pomáhá při angině pectoris a srdeční ischemii.

ČEKANKA OBECNÁ (Cichorium intybus)

Tichá a skromná modroočka, která trpělivě čeká na návrat svého milého. V české lidové tradici se říká, že čekanka učí skromnosti a pokoře a pomáhá zapomenout na nešťastnou lásku. Pokud čekanku budeme nosit při sobě, odežene z naší cesty problémy a smutky. Čekanka patří mezi hořké byliny obsahující hořčiny. Všechny části rostlinky jsou léčivé. Kořen se sbírá na brzy jaře nebo na podzim před prvními mrazy a používá se především při léčbě jater. Blahodárně působí na játra, podporuje vylučování žluči, posiluje srdce a krevní oběh (působí jako kardiotonikum), snižuje riziko trombóz, snižuje hladinu krevního cukru, podporuje látkovou výměnu, posiluje metabolismus, podporuje množení probiotických mikroorganismů ve střevech, napomáhá detoxikaci, působí antibakteriálně, pomáhá při zácpě, posiluje nervový systém, zklidňuje psychiku, pomáhá při častém nočním probouzení. V současnosti se zkoumají epigenetické a protinádorové účinky čekanky.

JMELÍ BÍLÉ (Viscum album)

Parazitická rostlina, která žije mezi světy a časy – nemá kořeny, přebývá v korunách stromů, plodí mimo “hlavní sezonu” v listopadu a prosinci. Není divu, že je odpradávna považována za posla z jiných sfér a velkého léčitele. Pro léčebné účely se využívají pouze listy. Bobule jsou jedovaté, s látkami v nich obsažených se však experimentuje v laboratořích při zkoumání účinků proti rakovině. Pro léčebné účely na kardiovaskulární systém se využívá tinktura z listů jmelí či nálev ze sušené drogy. Derivát cholinu podobný acetylcholinu obsažený v listech totiž dráždí parasympatikus, a umožňuje tím zprůchodnění a uvolnění cév, čímž dochází ke snížení krevního tlaku. Působí také proti kornatění tepen a léčí přidružené projevy vysokého krevního tlaku, jako je malátnost, točení hlavy nebo tinitus. Zvyšuje odolnost organizmu a má zklidňující účinky. Na srdeční potíže se velmi se doporučuje kombinace jmelí s hlohem a meduňkou.

JINAN DVOULALOČNÝ (Ginkgo biloba)

V Evropě se užívá především nálev či tinktura z listů, v Asii se používají i jádra plodů. Jinan napomáhá rozšiřování a správné viskozitě cév, udržuje dobrý stav cévního systému mozku, posiluje paměť, je vhodný při Alzheimerově nemoci, arytmiích, astmatu, úzkosti, léčí otoky. Působí jako prevence vzniku trombóz, a tedy jako prevence mozkových a srdečních příhod.

Podle teorie signatur a planetární příslušnosti souvisí srdce se Sluncem, proto jej léčí všechny “sluneční” byliny, a též “divoké” dřeviny propojující síly planet Marsu a Venuše – již zmíněný hloh, dále trnka, šípek, historické odrůdy růží.

MĚSÍČEK LÉKAŘSKÝ (Calendula officinalis)

Měsíček, jedna z hlavních ženských bylin, na nás svítí již z dálky svými zářivými sluníčkovými květy, které léčí a hojí. Měsíček je důležitou květinou při náboženských obřadech v Nepálu a slouží k výzdobě hinduistických chrámů v Indii. V Mexiku je měsíček je považován za květ mrtvých. Používá se zde k výzdobě oltáře předků při oslavách Dne mrtvých. V květomluvě znamená měsíček “bolest a smutek” a přání utěšit každého truchlícího. Měsíček harmonizuje ženský hormonální systém, upravuje nepravidelnou menstruaci, má spasmolytické účinky, pomáhá mírnit menstruační bolesti a křeče, premenstruační syndrom a potíže během klimakteria, léčí gynekologické záněty, regeneruje vaječníky. Měsíček při vnitřním užívání ve formě nálevu léčí také záněty a vředy v žaludku a trávicím traktu (Crohnova choroba, ulcerózní kolitida), pomáhá při průjmech, stimuluje činnost žlučníku a jater, má protiplísňové a protiparazitální účinky, pomáhá léčit kvasinkovou infekci (kandidózu), škrkavky, svrab. Měsíček je přírodním antibiotikem, působí antisepticky, čistí krev a zlepšuje krevní oběh, pomáhá při zánětech močových cest. Je dobrou prevencí kardiovaskulárních chorob a vysokého krevního tlaku, pomáhá při tachykardii a palpitacích. Jeho užívání je vhodné při onemocnění žloutenkou a při potížích po očkování. U měsíčku byly zjištěny také kancerostatické účinky, zejména v oblasti dělohy, vaječníků, prsou, žaludku a trávicího traktu. Měsíček rozjasňuje mysl a pomáhá při depresích, uklidňuje zuřivost a vztek.

TŘEZALKA (Hypericum perforatum) – ano či ne?

Třezalka je hlavní složkou v tradiční kouzelné směsi Devatera kvítí, která se sbírá a připravuje o Svatojánské noci v období letního slunovratu.

Při pátrání po původu názvu je možné zabrousit do staroslověnštiny, kde můžeme najít výraz “trjezati”, což znamená “rozdrásati, rozpíchati”, nebo také “třásti se”. Název tak poukazuje na červené barvivo připomínající krev nebo také na “rozdrásanou duši”. I druhové jméno “tečkovaná” je odvozeno od skutečnosti, že se ve struktuře listu třezalky nacházejí malinké tmavé tečky. Jsou to žlázky obsahující červené barvivo hypericin, které lidová tradice označuje jako krev svatého Jana. Starověké jméno třezalky “Fuga Daemonum” (“vyhání démony”) a latinské jméno Hypericum (“nad” + “zjevení”) svědčí o její velké schopnosti odvrácení zlých duchů. Tuto premisu potvrzuje také skutečnost, že se třezalka často zavěšovala nad náboženskými ikonami a byla nošena jako talisman.

Třezalka léčí úzkosti, posttraumatický syndrom, podráždění, napětí, stres, nervozitu, strachy, deprese, melancholii, nespavost. Zklidňuje nejen psychiku, ale rovněž celý organismus, působí tedy také na somatizované projevy úzkosti jako jsou nejrůznější žaludeční bolesti a neurózy, neuralgie, bolesti hlavy, svírání v hrudníku a stěhovavé bolesti. Je skvělým svalovým relaxantem.

Buďme však OBEZŘETNÍ, užíváme-li CHEMICKÉ LÉKY, zejména ANTIDEPRESIVA. Třezalka tvoří kontraindikaci s většinou z nich. Může totiž způsobit rychlý pokles účinků těchto léků, nebo působení naopak nadměrně zvýšit a ve vzácných případech (při silném předávkování) vyvolat potenciálně nebezpečný stav, tzv. SEROTONINOVÝ SYNDROM. Při užívání léků je vhodné místo třezalky použít jiné byliny s podobnými účinky (meduňka, heřmánek).

Třezalka je nejen přírodním antidepresivem, ale navíc také přírodním antibiotikem. Účinná látka hypericin zlepšuje dýchání buněk, povzbuzuje metabolismus, má protizánětlivé účinky, příznivě ovlivňuje krevní oběh a pevnost cév i vylučování žluče. Má blahodárný vliv na játra, žlučník, plíce, žaludek, dvanáctník, střeva, slinivku, ledviny i srdce. Pomáhá zmírňovat menstruační bolesti, stabilizuje hormonální výkyvy, pomáhá během klimakteria. Byly zaznamenány léčivé účinky třezalky u nemocných s obrnou, roztroušenou sklerózou a dalšími neurologickými potížemi.

Kúra by však měla trvat maximálně 6 týdnů, po této době je doporučeno před další kúrou třezalku 3 měsíce neužívat. Jedinci s citlivější kůží by třezalku neměli užívat 6 hodin před vystavením kůže slunečnímu záření, zvyšuje totiž fotosenzitivitu. Je proto vhodnější třezalku užívat spíše v zimním období.

ŠIŠÁK BAJKALSKÝ (Scutellaria baicalensis)

Známý a hojně využívaný zejména v Číně a Rusku. Velmi silný adaptogen a imunostimulant. Chrání a léčí celý kardiovaskulární systém, harmonizuje krevní tlak, snižuje hladinu “špatného” cholesterolu, ulevuje při srdečních neurózách, léčí tachykardii, harmonizuje nepravidelný srdeční rytmus, ochraňuje cévy, pomáhá při rekonvalescenci a regeneraci srdečního svalu po infarktu. Působí jako ochrana před respiračními onemocněními a chrání srdce v jejich průběhu. Blahodárně působí na psychiku a mozkovou činnost. Zlepšuje funkce trávicího sytému. Léčí záněty, působí antiviroticky a antibakteriálně.

Užíváme-li CHEMICKÉ LÉKY, buďme opatrní i v případě šišáku a konzultujme jeho užívání s lékařem. Obsahuje totiž látky ovlivňující účinky řady léků včetně psychofarmak.

U žen ovlivňují srdeční činnost hormonální změny. Je známo, že ataky arytmie se často objevují nebo zhoršují před nebo na začátku menstruačního cyklu, proto jsou v takových případech skvělými pomocníky ženské byliny, jako šafrán, měsíček, drmek, kontryhel, červený jetel.

Podle nauk ájurvédy a tradiční čínské medicíny léčí srdce většina hořkých bylin – jablečník, srdečník, čekanka, pampeliška a další.

Ájurvéda

Srdce léčí například byliny ashwaganda, gotu kola, shatavari.

TČM

Tradiční čínská medicína zná řadu léků na kardiovaskulární potíže. V TČM je párovým orgánem srdce tenké střevo. Podle TČM způsobuje problémy energetických polí orgánů, a tedy i orgánů fyzických, vliv tzv. škodlivin – zejména horkosti a chladu. Čínská medicína klade důraz na úzké spojení mezi funkcí srdce a mozku, neboť rozpoznala, že mozek vytváří informace z abstraktního myšlení a zasílá je shenu (vědomí, síla zodpovědná za inteligenci, vnímání, emoce, moudrost), který sídlí v srdci. Shen díky těmto informacím může modifikovat instinkt, a tím determinovat lidské chování, které je považováno za přiměřené. Mezi mozkem a srdcem tedy existuje silná funkční spojitost. TČM ví, že srdce je orgán, který generuje nejvíce tepla v celém těle, a je tedy nejnáchylnější k nárustu teploty. Před škodlivou horkostí srdce chrání jeho vlastní ochranný tepelný štít – osrdečník (perikard). Z osrdečníku vedou podél rukou meridiány, na nichž leží speciální srdeční akupunkturní body. Zkušený terapeut může tlakem na ně zklidnit rozrušený shen. Nejúčinnějšími bylinnými přípravky TČM na srdeční potíže jsou kuličky bylinných směsí, takzvané wany. Na problémy srdečních potíží spojené s psychickými potížemi se používají například 121 – Elixír nebeského císaře nebo wan 122 – Úlitba mocnému vládci. Skvělým fytoteraputickým prostředkem na podporu srdce a celého organizmu je kozinec blanitý. Vždy je však důležité vyhledat vzdělaného a zkušeného praktikanta čínské medicíny, který provede řádnou diagnostiku a doporučí wany přesně na míru pacienta.

O tom, že příroda a pobyt v ní léčí srdce na všech úrovních, svědčí také původ asi nejznámějšího symbolu <3, jenž se anatomickému srdci příliš nepodobá. Pochází zřejmě z výtvarného ztvárnění podoby listu břečťanu, jenž ve středověku symbolizoval věrnost a nesmrtelnost duše.

Pro léčbu srdce i duše velmi doporučuji krásnou a obsáhlou knihu německého bylináře Wolfa-Dietera Storla Léčivé byliny a srdce nebo poslech některé z jeho přednášek. A také knihu Etikoterapie srdce od Rüdigera Dahlkeho.

Naslouchejte a pozorujte srdcem, zavede Vás nejen ke správné bylině, ale také ke správným lidem, zaměstnání a okolnostem, které láskyplně navrátí Vaše srdce i těla do rytmu, jež je mu přirozený, do rytmu přírody, v níž má každé srdce svůj počátek, přirozený a poklidný konec i transformaci a obnovu.

Literatura:

DAHLKE, Rüdiger. Etikoterapie srdce: řeč srdce jako šance. Olomouc: Fontána, c2006. ISBN 80-7336-381-X.
JANČA, Jiří, ZENTRICH, Josef A. Herbář léčivých rostlin. Praha: Eminent, 2008.
KIHN, E. Douglas. Chinese Medicine for the Modern World. Llewellyn Publications, U.S., 2019.
ORSÁGOVÁ, Dominika. Divotvorný herbář. Divotvůrna Kopřivnice, 2019.
STORL, Wolf-Dieter. Léčivé rostliny a srdce: recepty, návody, odvary a tinktury. Přeložil Diana RYKROVÁ. Olomouc: Fontána, [2019]. ISBN 978-80-7336-988-0.

Internetové zdroje:

Plynatost imitující infarkt: Roemheldův syndrom | Doktorka.cz. [online]. Copyright © 1999 [cit. 28.10.2020]. Dostupné z: https://zdravi.doktorka.cz/plynatost-imitujici-infarkt-roemhelduv-syndrom

Obrázky:

https://www.fi.edu/sites/default/files/styles/featured_large/public/General_EduRes_Heart_BloodVessels_0.jpg?itok=ZxZi_zee
Facebook Nassim Haramein
https://keepcalms.com/p/keep-calm-and-panic-188/
https://cz.pinterest.com/pin/574420127449932135/
https://www.verywellmind.com/thmb/KNXOk1WBunBmktSAd23bjpe8930=/700×0/filters:no_upscale():max_bytes(150000):strip_icc():format(webp)/top-ymptoms-of-panic-attacks-2584270_FINAL-5bcdfd4d46e0fb0051228ee5.png
https://yourpressinfo.blogspot.com/2018/06/roemheld-syndrome.html

Autor článku

Dominika Orságová

Fytoterapeutka se zaměřením na duševní zdraví. Bojovnice, kterou od samého začátku života provází vrozené postižení rukou i nohou. Díky němuž – i jemu navzdory – se stále učí, jak pracovat s tělem i psychikou.

Kontaktní informace

Odebírejte naše novinky