Ucho Jidášovo

Využijte tyto nevlídné sychravé dny ke sběru ucha Jidášova, z nějž se rovněž prodávají potravní doplňky pod názvem Auricularia.

Ucho roste především na černém bezu, ale i na některých dalších listnáčích (ovšem jen zřídka, většinou je vidět právě na bezu). Najdete je například okolo rybníků a na březích potoků a řek, často v houští. Nyní, když je vlhko, se uši rozvinou do často obrovských rozměrů třeba jako vaše dlaň (za sucha vypadají jako malé šupinky kůry).

Ucho můžete skvěle usušit a ponořením do vody opět nechat nabobtnat. Je vynikající do asijských jídel, neboť si ponechává křupavou strukturu. Ostatně ucho Jidášovo je jedna z nejvíce uměle pěstovaných hub s obrovskými prodejními zisky po celém světě, a zejména v Asii (Čína).

Léčebně působí ucho:

  • na ředění krve (proto nekombinujte s Warfarinem a podobnými přípravky a také by jej neměli jíst lidé s poruchou krevní srážlivosti)
  • zároveň má vliv na plíce a tlusté střevo.

Pozor, je kontraindikováno v těhotenství!

Více o Uchu Jidášově a dalších léčivých houbách našich lesů se dozvíte v ebooku a kurzu Jarní a letní houby pro vaše zdraví a v kuchyni, které jsou do konce dubna v akci.

Autor článku

Mgr. Daniela Pilařová

Daniela Pilařová

Lektorka a terapeutka. (Sebe)udržitelnost. Jóga. Čínská medicína. Fytoterapie. Dietetika. Medicinální houby. Ekologie vnější a vnitřní. A zdravý rozum.

Kontaktní informace

Odebírejte naše novinky